Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Ruszył drugi etap dystrybucji węgla - Komunikaty - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Komunikaty

Aktualnie znajdujesz się na:

Ruszył drugi etap dystrybucji węgla

W województwie świętokrzyskim do programu dystrybucji taniego węgla wśród swoich mieszkańców przystąpiło 101 gmin. Wszystkie podpisały już odpowiednie umowy. Pierwsze dostawy dotarły do 99 z nich. Oznacza to, że ich mieszkańcy albo już mogą kupować tani węgiel, albo ten węgiel pojawi się u nich lada dzień.

W kraju 2370 gmin, które zgłosiły się do programu dystrybucji taniego węgla dla swoich mieszkańców,  otrzymało węgiel.

Do tej pory do gmin trafiło już ponad 855 tys. ton węgla dla gospodarstw domowych. Gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od podmiotów wprowadzających węgiel kamienny do obrotu za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Węgiel dla samorządów jest sprzedawany przez: Polską Grupę Górniczą (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka.

Kto może kupić węgiel preferencyjny

Węgiel po preferencyjnej cenie mogą kupować te osoby, które są uprawnione do dodatku węglowego. Dlatego musiały one złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli jednak sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, mogą one nabyć surowiec po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymały dodatek węglowy.

Ministerstwo Aktywów Państwowych zmieniło przepisy uelastyczniając zasady zakupu surowca. Według nowego rozporządzenia, każde gospodarstwo domowe może kupić 3 tony węgla w sezonie grzewczym, rozkładając ten zakup na raty. Zakupy można podzielić np. na dwie transze, jedna w tym roku, a pozostała w przyszłym - wolumen, który nie zostanie wykorzystany do końca 2022 r., nie przepada.

Do tej pory, do kraju sprowadzono ok. 14 milionów ton węgla, który jest przesiewany, aby uzyskać paliwo odpowiednie dla gospodarstw domowych. Surowiec jest dobrej jakości i ma odpowiednie certyfikaty. 

II etap dystrybucji węgla

Gminy uczestniczące w pierwszej turze, po 1 stycznia 2023 r. nie muszą ponownie zgłaszać chęci uczestnictwa w systemie dystrybucji. Nie ma konieczności ponownego wyłaniania Pośredniczącego Podmiotu Węglowego, czyli sprzedaż może być kontynuowana przez dotychczasowy podmiot. Gminy, które nie złożyły zamówień na drugą turę proszone są o kontakt z obsługującymi je spółkami, aby zgłosić zapotrzebowanie.

Gmina, która w pierwszej turze (do 31.12.2022 r.) nie przystąpiła do systemu, a chciałaby to uczynić w drugiej turze (tj. od 1 stycznia 2023 r.), powinna ogłosić to na swoim BIP w terminie do dnia 7 stycznia 2023 r. na podstawie art. 34 ust. 9 ww. ustawy.

Zdj. Ministerstwo Aktywów Państwowych