OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 67 - Burze Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 137 - gwałtowne wzrosty stanów wody [zlewnia Nidy, Czarnej (Staszowskiej), Koprzywianki oraz Kamiennej] Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 78 (2005-08-02) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 78 (2005-08-02)


  • Fantomy kobiet - symbole ofiar przemocy domowej zostaną dziś ustawione w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. W Kielcach rusza akcja „Niemy świadek". Otworzy ją wicewojewoda Joanna Grzela.

    Świętokrzyski Urząd Wojewódzki to pierwsze publiczne miejsce w Kielcach, w którym zostanie zaprezentowana ta niezwykła wystawa. Ekspozycja składa się z tekturowych, naturalnej wielkości, postaci kobiet z wydrukowanymi na nich historiami ofiar przemocy domowej. - To wymowna symbolika. Akcja skierowana jest przede wszystkim do kobiet, które pozostają bierne wobec przemocy. Godzą się ze swoim losem. Nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Nie widzą wyjścia z sytuacji - tłumaczy Wojciech Golda, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Wariant". - Wbrew obiegowym opiniom, ten problem nie dotyczy tylko osób z marginesu społecznego. To doświadczenie kobiet z różnych środowisk, bez względu na pochodzenie, status majątkowy i pozycję zawodową - dodaje.

    Akcja jest elementem kampanii społecznej „Przełam Przemoc", organizowanej przez Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Jej przesłanie brzmi: Przemoc domowa jest przestępstwem. Kampania poświęcona jest całkowicie przemocy w rodzinie. Zasięgiem obejmuje kilkanaście największych miast w całym kraju. Figury trafią do najczęściej odwiedzanych miejsc w tych miastach. - Skala problemu powoduje, że chcemy dotrzeć do jak największego grona odbiorców. W województwie świętokrzyskim w ubiegłym roku pomocy udzielono 5 tys. 416 ofiarom przemocy. Tak wynika z danych zawartych w sprawozdaniu ośrodków pomocy społecznej w 2004 roku - mówi Renata Segiecińska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz pełnomocnik wojewody ds. równego statusu mężczyzn i kobiet. Polskie kobiety doświadczają przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej i ekonomicznej. - Przyczyną agresywnych zachowań są głównie nietolerancja i alkoholizm. Ale również lenistwo i obwinianie siebie i innych za nieudane życie - podkreśla Renata Segiecińska.

    Na inaugurację wystawy w Kielcach przyjedzie Joanna Nikorowicz z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Podczas akcji wolontariusze rozdawać będą ulotki, w których będzie można znaleźć m.in.: adresy instytucji udzielających fachowej pomocy, podstawowe informacje o rodzajach przemocy, porady oraz przepisy prawne. Wystawa w urzędzie wojewódzkim potrwa do 4 sierpnia. Następnie przeniesiona zostanie do kieleckiej Galerii Echo.

    W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim działa pierwszy w Polsce Ośrodek Antydyskryminacyjny. Powstał na mocy umowy podpisanej w lipcu 2004 roku pomiędzy Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim a członkami Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Wariant". Osoby, które doświadczyły przemocy w rodzinie mogą zgłaszać się do ośrodka po fachową pomoc (Al. IX Wieków Kielc 3, 25-516 Kielce, bud. "A" pok.619, tel. 0-41 342 14 28). Przez cały sierpień ośrodek czynny jest przez dwa dni w tygodniu (w poniedziałki i czwartki): od godz. 12 do 15.00. W pozostałych miesiącach od poniedziałku do czwartku od godz. 12-15.00.

     

    Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, wg Niebieskiej Karty, w 2003 r. było 137.299 ofiar przemocy w rodzinie, z czego kobiety i dzieci stanowiły ok. 94%: - kobiety - 80.185 (ok. 58%), - dzieci w wieku do lat 13 - 32.525 (ok. 24%), - dzieci w wieku 13-18 lat - 17.062 (ok. 12%). W 2004 r. te szokujące liczby były jeszcze większe - 150 266 ofiar przemocy w rodzinie, z czego kobiet i dzieci to ponownie ok. 94%: - kobiety - 88 388 - (ok. 59%), - dzieci do lat 13 - 35 137 (ok. 23,4%), - dzieci w wieku 13-18 - 17 527 (ok. 11,6%). Co trzecie zabójstwo popełnione w Polsce jest skutkiem tzw. konfliktu w rodzinie (na 980 zabójstw popełnionych w 2004 r., nieporozumienie rodzinne było motywem w 310 przypadkach) - źródło: www.rownystatus.gov.pl

    foto

  • - Województwo świętokrzyskie jest jednym z dwóch województw w Polsce, które w terminie zakończyło prace nad dokumentacją do nowego „Wykazu urzędowych nazw miejscowości w Polsce"- poinformował Henryk Kwiecień, zastępca dyrektora Wydziału Prawnego i Nadzoru Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

    Razem z nami, z tego obowiązku wywiązało się jeszcze województwo podlaskie. Prace nad nowym wykazem rozpoczęto po wejściu w życie ustawy z sierpnia 2003 roku o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych.

    - To było konieczne. Dotychczas obowiązujący wykaz powstał w 1980 roku i w wielu przypadkach nazwy miejscowości uległy zmianom. Wszelkie prace wykonały urzędy gmin i miast przy ogólnej koordynacji służb Wydziału Prawnego i Nadzoru ŚUW - wyjaśnia Henryk Kwiecień. - Polegały one na sprawdzeniu nazw urzędowych i nazw używanych obiegowo, jak również weryfikacji szeregu dokumentów i porównaniu ich z wykazem GUS z rejestru TERYT. Gdy nazwy urzędowe odbiegały od powszechnie używanych, przy zachowaniu obowiązującej procedury i po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami, stosowną dokumentację, wraz z opinią wojewody świętokrzyskiego, przekazano ministrowi spraw wewnętrznych i administracji - dodaje.

    Wnioski o zmianę nazw miejscowości złożyło 16 gmin, dotyczą one 45 nazw. Są to miejscowości na terenach gmin: Bogoria, Łoniów, Miedziana Góra, Masłów, Solec Zdrój, Mirzec, Małogoszcz, Bodzentyn, Stopnica, Staszów, Iwaniska, Smyków, Baćkowice, Pacanów, Połaniec oraz Wojciechowice.

    Włodzimierz Wójcik, wojewoda świętokrzyski dziękuje wszystkim samorządom, które zweryfikowały nazewnictwo swoich miejscowości i wywiązały się z obowiązku nałożonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

  • Samorządy mogą już ubiegać się o dofinansowanie na likwidację niebezpiecznych miejsc na drogach. W tym roku resort infrastruktury przeznaczył na ten cel aż 100 milionów zł.

    - Na realizację I edycji programu w 2005 roku przeznaczone zostało 4,5 miliona zł. Samorządy z naszego województwa przygotowały bardzo dobre projekty poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego - chwali Tomasz Pokrzepa, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Spośród wszystkich województw w kraju nasze znalazło się w czołówce, jeżeli chodzi o ilość zaakceptowanych projektów - dodaje.

    W tym roku Ministerstwo Infrastruktury przeznaczy na ten cel aż 100 milionów złotych. Najlepsze projekty mogą zostać sfinansowane nawet do 50 procent. W poprzedniej edycji otrzymaliśmy na ich realizację aż 197 tys. złotych. Jak będzie w tym roku? Wszystko zależy od samorządów. - Ze względu na znaczne obniżenie kryteriów II edycji oraz wzrost kwoty przewidzianej na realizację zadań, będziemy się starać, aby jak najwięcej wartościowych rozwiązań zostało zakwalifikowanych do dofinansowania -zapowiada Tomasz Pokrzepa. - Wojewoda ma przekazać projekty do ministerstwa do końca tego roku. Najpierw jednak musimy je zweryfikować - dodaje.

    "Program likwidacji miejsc niebezpiecznych na drogach" zainicjowany został przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Drogowego. Realizowany jest w całym kraju w ramach Krajowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT 2000 na lata 2001-2010. W regionach koordynowany jest przez wojewodów, jako przewodniczących wojewódzkich rad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Obejmuje on drogi wojewódzkie, powiatowe, gminne oraz drogi w miastach na prawach powiatu. Ideą programu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, a w konsekwencji zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych do 2010 roku, nawet o połowę, w porównaniu z rokiem 2000. Kryteria kwalifikacji zadań wraz z regułami zgłaszania wniosków i zasadami realizacji znajdują się na stronie internetowej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego: www.krbrd.gov.pl

  • Włodzimierz Wójcik, wojewoda świętokrzyski podpisał porozumienie intencyjne w sprawie drogi nr 74 z wojewodami, marszałkami i dyrektorami oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z województw: łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

    Droga nr 74 otwiera możliwości lepszej współpracy regionów południowo-wschodniej Polski ze wschodem. Ze względu na jej ponadregionalny charakter ma kluczowe znaczenie dla ożywienia współpracy międzynarodowej i wzrostu konkurencyjności regionów. Jest również ważnym elementem sieci europejskich autostrad. - Projekt jest bardzo potrzebny. Co najważniejsze jest akceptowany przez lokalne społeczności i popierany przez władze samorządowe i rządowe - podkreślił wojewoda Włodzimierz Wójcik.

    Budowa drogi ekspresowej nr 74 znalazła się w „Harmonogramie budowy autostrad i dróg ekspresowych na lata 2007-2013". Pierwotny harmonogram zakładał, że budowa drogi nr 74 nastąpi w latach 2014-2020. W maju tego roku wojewoda zorganizował spotkanie, podczas którego uzgodniono, że inwestycję trzeba przyspieszyć. Włodzimierzowi Wójcikowi jako inicjatorowi spotkania, powierzono funkcję koordynatora przedsięwzięcia. Kolejne spotkanie odbyło się 21 czerwca w Baranowie Sandomierskim. Jego uczestnicy ustalili, że w sierpniu z udziałem samorządów, zostanie podpisane porozumienie intencyjne w sprawie realizacji drogi krajowej nr 74 w latach 2007-2013. „Harmonogram budowy autostrad i dróg ekspresowych na lata 2007-2013" jest załącznikiem do Narodowego Planu Rozwoju.

  • Tak wyglądał Urząd Wojewódzki w Kielcach prawie ćwierć wieku temu. Autorem pocztówkowego zdjęcia jest M. Raczkowski.

     Budowę obecnego budynku urzędu wojewódzkiego zakończono w 1971 roku. Do tego czasu, od 1919 roku, mieścił się on w zabytkowym pałacu biskupów krakowskich. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie można obejrzeć archiwalne fotografie opowiadające o budowie urzędu (adres: www.kielce.uw.gov.pl, w dziale: Województwo - Historia regionu).

    foto