OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 67 - Burze Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 137 - gwałtowne wzrosty stanów wody [zlewnia Nidy, Czarnej (Staszowskiej), Koprzywianki oraz Kamiennej] Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Numer 84 (2005-11-02) - Okrąglak - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Okrąglak

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer 84 (2005-11-02)


  • Album z pracami Rafała Olbińskiego, który jest elementem kampanii promującej region został wydany z inicjatywy Włodzimierza Wójcika, wojewody świętokrzyskiego. Zawiera wybór najciekawszych obrazów, plakatów i projektów graficznych artysty. Prezentację rozpoczyna plakat „Świętokrzyskie w Unii Europejskiej", przygotowany specjalnie z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej.

    - W wielu magicznych obrazach artysty można odnaleźć elementy polskiego krajobrazu. To utwierdza mnie w przekonaniu, że - choć artysta od wielu lat na stałe mieszka w Nowym Jorku - to jego serce pozostało w Polsce. I pewnie, dlatego, mimo wielu zajęć zawodowych, Rafał Olbiński często odwiedza rodzinne strony, także ziemię świętokrzyską - mówi Włodzimierz Wójcik o pochodzącym z Kielc światowej sławy artyście-plastyku. - Jesteśmy dumni ze współpracy z artystą i bardzo ją sobie cenimy -

    Rafał stał się prawdziwym ambasadorem naszego regionu na świecie - mówi Magdalena Fudala, dyrektor Gabinetu Wojewody - Album „the best of..." został zaprojektowany tak, by stał się ważnym elementem kampanii promującej region. Można w nim znaleźć - poza wspomnianym plakatem „Świętokrzyskie w UE" - również inne prace przygotowane specjalnie z okazji prestiżowych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie.

    Rafał Olbiński zaprojektował plakaty promujące m.in. XI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, obchody 500-lecia urodzin Mikołaja Reja oraz jubileusz 280. rocznicy istnienia kieleckiego Liceum im. S. Żeromskiego (którego jest absolwentem). Do tej pory prace te nie były publikowane w żadnym wydawnictwie. Obrazom Rafała Olbińskiego towarzyszy zapis przyjacielskiej pogawędki przy herbacie. Artysta opowiada o swojej rodzinie, wspomina spędzone w Kielcach dzieciństwo i lata szkolne, mówi o życiowych wyborach i potrzebie piękna, jaka drzemie w każdym z nas.

    Mówi Rafał Olbiński:
    Ja cały jestem z Kielc. Moja Rodzina, moi Rodzice, moi Nauczyciele dali mi dobre wychowanie, rzetelną wiedzę, nauczyli szacunku do przeszłości i otoczenia. Nigdy nie zerwałem więzów z Kielcami, z Górami Świętokrzyskimi. Więc gdy mój przyjaciel i lobbysta Żeromszczaków Janusz Łojek przekazał mi prośbę Pana Wojewody Świętokrzyskiego Włodzimierza Wójcika, by zrobić coś dla moich kielczan - nie wahałem się ani chwili. Dziękuję Panu Włodzimierzowi Wójcikowi, że zechciał mnie zauważyć wśród tylu wybitnych kielczan i zrewanżowałem się tym, co umiem najlepiej.

    foto

  • Rządowy program usuwania azbestu był tematem konferencji prasowej Ministerstwa Gospodarki i Pracy. Spotkanie odbyło się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

    - Azbest jest substancją rakotwórczą. Na świecie rocznie powoduje ok. 100 tys. zgonów - ostrzegała prof. Neonila Szeszenia-Dąbrowska z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. - Najbardziej niebezpieczne są tzw. włókna respirabilne, które przenikają do płuc. Po latach wywołują raka, pylicę płuc oraz międzybłonniaka. Powodują również zmiany chorobowe opłucnej - tłumaczyła.

    W latach 1945-1997 do Polski sprowadzono 2 miliony ton tego niebezpiecznego minerału. Znalazł on zastosowanie przy wyrobie m.in. eternitu, papy, płyt azbestowo-cementowych oraz elementów izolacji cieplnej w postaci rur i złącz. Odpady z zakładów posłużyły m.in. do utwardzenia dróg i podwórek. Dziś na terytorium kraju znajduje się ok. 15,5 miliona ton wyrobów zawierających azbest. W samych tylko województwach mazowieckim i lubelskim jest go ponad 2 miliony. Z danych szacunkowych wynika, że w województwie świętokrzyskim jest ok. 830 tys. ton azbestu.

    - Najwięcej, bo ponad 30 tys. ton zalega w powiatach kieleckim i jędrzejowskim - mówił Witold Bruzda ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Najczęściej są to pokrycia dachowe domów i budynków gospodarczych. Już teraz 36 gmin i 61 przedsiębiorstw przedłożyło wojewodzie świętokrzyskiemu dokładne informacje o rodzaju, ilości i miejscu ich występowania. Zgodnie z obowiązującym prawem za zabezpieczenie i usuwanie azbestu jest odpowiedzialny właściciel obiektu - dodał. Trzeba pamiętać, że niebezpieczne włókna uwalniają się z azbestu w wyniku degradacji, kruszenia lub łamania. Dlatego najlepiej zlecić jego usuwanie profesjonalnej firmie, która przekaże odpady na wyznaczone składowisko. W województwie świętokrzyskim znajduje się ono w Dobrowie, w gminie Tuczępy.

    Usuwanie azbestu może być dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z takiej możliwości skorzystały gminy Starachowice i Sandomierz. Pieniądze na usuwanie pokryć dachowych z prywatnych budynków pozyskały z Gminnego, Powiatowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ten sposób w obu gminach udało się usunąć łącznie 46 ton odpadów zawierających azbest. Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terytorium Polski rozpoczął się trzy lata temu. Potrwa do 2032 roku.

  • Przed zimą będzie gotowy w stanie surowym dom dla rodziny Dziurskich w Krajnie. Budują go społecznie mieszkańcy z rodzinnej miejscowości chłopca i Daleszyc. Nadal jednak brakuje materiałów wykończeniowych.

    Apel wicewojewody Joanny Grzeli o pomoc Michałkowi, choremu na zapalenie rdzenia kręgowego, spotkał się z dużym odzewem. W akcję włączyli się licznie świętokrzyscy przedsiębiorcy, firmy oraz ludzie dobrej woli. Dzięki ich ofiarności i wielkiej wrażliwości udało się rozpocząć budowę domu, którą koordynuje radny z Krajna Grzegorz Skiba.

    Szczególne podziękowania składamy darczyńcom: Danucie i Marianowi Kisielom, Bogusławowi Rubakowi, Zbigniewowi Goraździe, Jerzemu Bozowskiemu, Stanisławowi Januchcie, Grzegorzowi Kałuży, Marianowi Jamrożkowi, Władysławowi Jamrożkowi oraz Marianowi Rubakowi. Z pomocą rodzinie Dziurskich pośpieszyli również: Władysław Kołkiewicz, prezes Zakładu produkcji nawozów organicznych i wydobycia piasku „Mosty" Sp. z o.o, Andrzej Tekiel, prezes Lafarge Cement S.A, Mirosław Lubarski, dyrektor Marketingu i Eksportu Grupy Polskie Składy Budowlane, Bogdan Panhirsz, dyrektor Zarządu PSB, Stefan Malicki prezes Zarządu „Trzuskawica" S.A, Jerzy Zacharewicz, dyrektor fabryki płyt gipsowo-kartonowych RIGIPS, Lesław Paciorek prezes Zarządu Leier Tarnów S.A., Iwona Prędka kierownik Działu Sprzedaży Leier Tarnów S.A. Dziękujemy również: Zbigniewowi Banaśkiewiczowi, staroście Kieleckiemu, Jarosławowi Wilczyńskiemu, wiceprezydentowi Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Zenonowi Groszkowi, który zaofiarował grzejniki żeliwne.

    - Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję - mówi wicewojewoda Joanna Grzela. - To wsparcie odmieniło tragiczny los tej rodziny. Dało im radość i nadzieję. Chłopiec ma szansę na normalne życie w godnych warunkach. Budowa pokazała również, że województwo świętokrzyskie ma wielu wspaniałych i szlachetnych ludzi o wielkim sercu - podkreśla. Nadal potrzebne są materiały wykończeniowe: drzwi, okna, płytki ceramiczne, wanna, armatura, miałowy piec centralnego ogrzewania, instalacja grzewcza i elektryczna. Pamiętajmy, że życie Michałka jest w naszych rękach. Możemy sprawić by jego dzieciństwo było pogodne i szczęśliwe.

  • Dziesięć firm z regionu świętokrzyskiego zakwalifikowało się do II etapu VIII edycji programu promocji kultury przedsiębiorczości "Przedsiębiorstwo Fair Play". Wyniki ogłoszone zostaną 16 grudnia.

    Ten największy w kraju konkurs, ukierunkowany na propagowanie zasad uczciwości, rzetelności i solidności w biznesie, odbywa się pod patronatem Ministra Gospodarki. Organizowany jest przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym W województwie świętokrzyskim patronat nad konkursem objął wojewoda Włodzimierz Wójcik.

    Certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play" daje firmom znaczący argument w walce konkurencyjnej. Poddanie się badaniom wiarygodności i rzetelności, stawia je w uprzywilejowanej pozycji. Do konkursu zapraszane są rozwijające się firmy, dotrzymujące podjętych zobowiązań, wrażliwe na potrzeby środowiska lokalnego, nie dyskredytujące konkurencji oraz stwarzające dobre warunki swoim pracownikom. W naszym województwie laureatami poprzednich edycji programu były zarówno duże firmy, jak i małe kilkuosobowe przedsiębiorstwa.

    Świętokrzyskie firmy, które weszły do II etapu konkursu to: Centrum Produkcyjne Pneumatyki "PREMA" S.A. w Kielcach, EFFECTOR S.A. we Włoszczowie, Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych S.A. Kielce , Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego "KARTEL" S.A. w Jędrzejowie, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Ostrowcu Świętokrzyskim, Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o., Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, Zakłady Górniczo-Metalowe "ZĘBIEC" S.A., Zakłady Mechaniczne BIFAMET Sp. z o.o. w Jędrzejowie oraz Zespół Usług Finansowo-Księgowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce BILANS-SERVIS Sp. z o.o. w Kielcach.

  • Do końca lutego przyszłego roku obowiązuje rozporządzenie wojewody świętokrzyskiego wprowadzające na terenie naszego województwa ochronę gatunkową jodły.

    W okresie przedświątecznym wandale niszczą gałęzie jodły oraz wycinają całe drzewka. Od 19 października takie postępowanie jest karalne. Informacje o tymczasowej ochronie jodły otrzymały samorządy województwa świętokrzyskiego oraz nadleśnictwa. Rozporządzenie ogłoszone zostało również w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego Osoby, które nie będą respektowały zakazu, mogą być ukarane karą grzywny lub aresztu.

  • W związku z pojawiającymi się wątpliwościami interpretacyjnymi dotyczącymi ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego, Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało zestaw informacji o nowych zasadach wykonywania tego zawodu - zawiadamia Wydział Prawny i Nadzoru Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

     Na stronie internetowej ministerstwa, pod adresem www.ms.gov.pl/tl-info/tl-info.shtml opublikowano szczegółowe dane dotyczące trybu uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego, zadań realizowanych przez poszczególne organy administracji oraz wyjaśnienia dla osób, które nie wpisały się na listę tłumaczy, a wykonywały ten zawód już po upływie terminu wpisu. Znajdują się tam także wszelkie akty prawne potrzebne w pracy tłumaczy przysięgłych.

  • Wydział Rozwoju Regionalnego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego informuje, że w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbędą się egzaminy z języków obcych dla pilotów wycieczek i przewodników turystycznych:
    I. Język angielski - 16.11.2005 r.
    II. Język niemiecki - 17.11.2005 r.
    III. Język grecki - 18.11.2005 r.

    Szczegółowych informacji udziela Wielkopolski Urząd Wojewódzki - Wydział Rozwoju Regionalnego, tel. (061) 854-13-51 (Piotr Szymanowski) lub (061) 854-15-67 (Anna Choczaj)