Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Województwo - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Województwo

Aktualnie znajdujesz się na:

Województwo

„...Urocza ziemia legend i baśni...
Ziemia przedziwnych, przydrożnych kapliczek,
kamienistych szlaków borowych
i przeniebotycznych lasów na widnokręgach..."
Jan Gajzler
 

Szanowni Państwo ,

Ziemia świętokrzyska to miejsce, gdzie historia miesza się ze współczesnością. Tylko tutaj można odbyć fantastyczną podróż w czasie, przyglądając się walkom barbarzyńców z Rzymianami na pikniku Żelazne Korzenie w Nowej Słupi. Serdecznie zapraszam w podróż do źródeł czasu, bo przecież dzieje ziemi świętokrzyskiej związane są z początkami Państwa Polskiego. Tu bowiem powstawały pierwsze osady ludów słowiańskich, z których prastara Wiślica urosła do rangi stolicy państwa Wiślan. Założony w XII wieku benedyktyński klasztor na Łysej Górze, z pierwszymi w Polsce relikwiami Krzyża Świętego, był do XVII wieku największym sanktuarium w kraju.

Serdecznie zapraszam na ziemię świętokrzyską.

Wojewoda Świętokrzyski


Pielgrzymowali do niego polscy królowie i książęta. Góra, nazwana później Świętym Krzyżem, dała nazwę całemu łańcuchowi górskiemu oraz stała się z czasem symbolem całego regionu.
Tylko u nas przeżyjecie niezapomniane chwile odwiedzając Krzemionki Opatowskie - jedną z najstarszych kopalni krzemienia na świecie, jaskinię „Raj", gołoborze na Świętym Krzyżu, Ponidzie - zawsze zielone i czyste, bogate zabytki Sandomierza, uzdrowiska Busko Zdrój i Solec Zdrój, „Dymarki Świętokrzyskie", zabytki techniki Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, fabryki legendarnego, przedwojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Zapraszam do Muzeum Narodowego w Kielcach, z jedną z największych galerii polskiego malarstwa, na Żeromszczyznę, szlakami Stefana Żeromskiego, Gustawa Herlinga - Gruzińskiego, Bolesława Prusa, Wiesława Myśliwskiego. Warto wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju oraz wsłuchać się w Festiwal Organowy w Jędrzejowie.

Wizytówką gospodarczą województwa są Targi Kielce. Drugi co do wielkości w kraju ośrodek targowy w Polsce, usytuowany na skrzyżowaniu największych dróg krajowych i międzynarodowych. To centrum spotkań biznesowych, miejsce odwiedzane przez znakomitości z kraju i zagranicy.

Na świętokrzyskiej ziemi czekają na Państwa trasy rowerowe, szlaki pieszych wędrówek i miejsca do uprawiania sportu. Miłośnicy wypoczynku w siodle mogą skorzystać z ofert stadnin w Michałowie, Borkowie i Kurozwękach. W północnej i wschodniej części województwa można uprawiać sporty wodne. Pińczów i Masłów oferują atrakcje dla lotników i lotniarzy.

 

Serdecznie zapraszam na ziemię świętokrzyską.
Wojewoda Świętokrzyski