Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

W razie niebezpieczeństwa dzwoń pod 112 - Aktualności - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W razie niebezpieczeństwa dzwoń pod 112

Zaledwie niewielki odsetek Polaków wie, że w każdym nagłym wypadku można już dzwonić pod numer alarmowy 112. Od 11 lutego o możliwości używania tego numeru będzie przypominać najmłodszym mieszkańcom regionu wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.

Zaledwie niewielki odsetek Polaków wie, że w każdym nagłym wypadku można już dzwonić pod numer alarmowy 112. Od 11 lutego o możliwości używania tego numeru będzie przypominać najmłodszym mieszkańcom regionu wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.
Obowiązek uruchomienia numeru 112 narzuca krajom Unii Europejskiej Dyrektywa z 7 marca 2002 r. zwana dyrektywą o usłudze powszechnej. Telefon 112 to specjalny numer telefoniczny, pod który można dzwonić z każdego miejsca we wszystkich krajach UE w nagłych przypadkach, aby wezwać pogotowie, policję lub straż pożarną. Zgłoszenie odbierane jest przez wybraną, w zależności od regionu, służbę i przekazywane dalej do właściwych służb.
W Polsce system został już wprowadzony, jednakże mechanizm jego obsługi jest jeszcze w fazie doskonalenia. Wiąże się z tym bowiem przygotowanie dyspozytorów do reagowania na sytuacje kryzysowe o różnym charakterze oraz znajomość języków obcych przez przyjmujących zgłoszenia. Elementem jednolitego powszechnego systemu ratownictwa w Polsce będą Centra Powiadamiania Ratunkowego (CPR), których zadaniem będzie m.in. obsługa telefonu 112 zarówno z sieci stacjonarnej jak i komórkowej. - Centra takie powinny być wyposażone w odpowiedni sprzęt teleinformatyczny i oprogramowanie pozwalające m.in. na szybką identyfikację abonenta i ustalenie miejsca z którego dzwoni oraz lokalizację najbliższych służb ratowniczych - mówi Krzysztof Bartosz, kierownik Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody.
Numer alarmowy 112 jest nowym numerem, który będzie funkcjonował równolegle z istniejącymi już wcześniej numerami - 997, 998 oraz 999. - Telefon 112 nie zastępuje numerów alarmowych pozostałych służb. Będą one nadal funkcjonowały i nie przewiduje się ich natychmiastowej likwidacji. W dalszym ciągu będzie można wzywać pogotowie także pod numerem 999. To samo dotyczy policji (997) i straży pożarnej (998) - zaznacza Bartosz.
W województwie świętokrzyskim nr 112 zarówno z telefonów stacjonarnych i komórkowych odbierany jest przez operatorów Państwowej Straży Pożarnej, za wyjątkiem Kielc, gdzie rolę operatora pełni Komenda Miejska Policji. Mimo możliwości używania europejskiego numeru alarmowe jeszcze niewielu Polaków wie o jego istnieniu. Dlatego już od lutego wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba wraz z pracownikami CZKW i strażakami będzie spotykać się z najmłodszymi mieszkańcami naszego regionu, udzielając im porad na temat bezpieczeństwa i używania numeru 112. Pierwsze spotkanie już 11 lutego, w dniu który został ogłoszony Europejskim Dniem Numeru 112.