Profilaktyka jest najważniejsza
O przeciwdziałaniu chorobom związanym z paleniem tytoniu dyskutowali uczestnicy konferencji w urzędzie wojewódzkim. Spotkanie otworzył wicewojewoda Michał Skotnicki.
Zorganizowana przez Sanepid konferencja „Profilaktyka chorób odtytoniowych w kontekście starych i nowych zagrożeń zdrowotnych” adresowana była do dyrektorów, nauczycieli, wychowawców, pedagogów oraz psychologów szkół i placówek oświatowych w regionie.
– Do starych, klasycznych zagrożeń nikotynowych dochodzą nam nowe, jak e-papierosy czy ssanie nikotyny. Cieszę się z państwa obecności, gdyż to zagrożenie przenosi się na coraz młodszych ludzi. Wnioski są jednoznaczne: należy w porę przeciwdziałać, profilaktyka jest tu najważniejsza, bo wychodzenie z nałogu jest o wiele trudniejsze – mówił wicewojewoda do uczestników spotkania.
Nikotyna należy do substancji o dużym ryzyku uzależnienia - po spróbowaniu jej co najmniej raz to ryzyko wynosi aż 32 procent. Jest to najwyższy wskaźnik ze wszystkich znanych substancji psychoaktywnych. Uzależnienie od tytoniu jest schorzeniem przewlekłym, a poważny problem stanowi obniżenie wieku osób sięgających po wyroby tytoniowe – ponad 30 procent nastolatków rozpoczyna przyjmowanie nikotyny od e-papierosa.
Specjaliści zaproszeni na konferencję mówili m.in. o konsekwencjach zdrowotnych zażywania nikotyny, działaniach w zakresie profilaktyki chorób odtytoniowych czy metodyce oddziaływań profilaktycznych w szkole. Poruszono także temat obowiązujących przepisów prawnych dotyczących zażywania wyrobów tytoniowych, jak np. zakazu palenia w miejscach publicznych.
Palenie papierosów stanowi w Polsce drugą, zaraz po nadciśnieniu tętniczym, przyczynę zgonów. Odsetek palących w naszym kraju wynosi 26 procent. Papierosy pali ponad 8 milionów osób, z czego około 70 tysięcy każdego roku umiera przedwcześnie z powodu chorób odtytoniowych. Palenie tytoniu przyczynia się do zachorowania nie tylko na nowotwory płuc (to ryzyko sięgające aż 90 procent, jest 23 razy większe niż u niepalących), ale także na szereg innych chorób, m.in. zawał serca, zakrzepicę żył czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.