Profilaktyka zdrowotna jest najważniejsza
O zagrożeniach związanych z krztuścem i endometriozą oraz profilaktyce tych chorób rozmawiano podczas briefingu prasowego wojewody Józefa Bryka. W województwie świętokrzyskim znacznie wzrosła liczba zachorowań na krztusiec.
- To choroby, z którymi mierzy się społeczeństwo. W październiku ubiegłego roku rozpoczęto szczepienie przeciwko krztuścowi dla kobiet w ciąży. Od tamtej pory w naszym województwie zaszczepiło się już 750 kobiet. To niewątpliwy sukces, panie chcą zapobiegać tej groźnej chorobie. Zapewniamy, że szczepionki te są bezpieczne – powiedział wojewoda. Przypomniał, że chorobę udało się wyeliminować dzięki obowiązkowym szczepieniom, które wprowadzono w 1960 roku.
Krztusiec jest ostrą zakaźną chorobą układu oddechowego. Po bezpośrednim kontakcie z chorym ryzyko zakażenia wynosi aż około 80 procent. Szczepienie jest jedynym sposobem zapobiegawczym. W ubiegłym roku w województwie świętokrzyskim odnotowano 411 przypadków zachorowania na krztusiec. To lawinowy wzrost - w poprzednich latach występowały bowiem pojedyncze przypadki. O szczegółach mówili goście zaproszeni na spotkanie w urzędzie wojewódzkim.
Jak podkreślił dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach Jarosław Ciura, prawie 60-krotny wzrost zachorowań na krztusiec w naszym regionie pokazuje, że potrzebne są konkretne działania. O dwa procent spadła w Polsce wyszczepialność dzieci w obowiązkowym okresie szczepień – w całym kraju są 32 tysiące potwierdzone przypadki zachorowań na krztusiec.
Naprzeciw tym problemom wyszło Ministerstwo Zdrowia, zalecając szczepienie przeciwko krztuścowi kobiet w ciąży. Jak zaznaczył szef sanepidu, dziecko od momentu poczęcia aż do 2. miesiąca życia (czyli wieku, w którym może już otrzymać szczepionkę) nie jest chronione przed krztuścem, najbardziej niebezpiecznym dla nieuodpornionych niemowląt i małych dzieci. Szczepienia przeciwko krztuścowi są obowiązkowe. Podawane są 4 dawki podstawowe oraz 2 dawki przypominające. Szczepi się dzieci od 2. miesiąca do 14. roku życia.
Do szczepień dla kobiet w ciąży przekonywał dr Leszek Smorąg ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Podkreślał, że szczepionka przeciwko krztuścowi jest bezpieczna i skutecznie zabezpiecza przed chorobą zarówno matkę, jak i dziecko. Mówił również o innej groźnej dla kobiet chorobie, czyli endometriozie. To choroba ginekologiczna, o szerokim spektrum objawów, najczęściej występującą w okresie rozrodczym i powodująca problemy z płodnością.
Endometrioza oraz szczepienia przeciwko krztuścowi to tematy, które zostaną poruszone podczas konferencji „Łączy Nas Edukacja Zdrowotna”, organizowanej 14 marca w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Na spotkanie, z udziałem m.in. lekarzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, zaprosiła wicestarosta skarżyski Katarzyna Bilska. Powiat skarżyski realizuje program wczesnego wykrywania endometriozy.