Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України Information on the stay in Poland of persons fleeing from Ukraine X

Rok pracy socjalnej - kampania wojewody - Komunikaty - Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

www.kielce.uw.gov.pl

Komunikaty

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rok pracy socjalnej - kampania wojewody

„Wolność osiągania szczytów własnych
możliwości nic nie znaczy jeśli nie chcesz dać z siebie wszystkiego".
(Colin Powell)

I Preambuła
W związku z potrzebą wzmocnienia pracy socjalnej w środowisku, Wojewoda Świętokrzyski uznaje, iż rok 2009 w województwie świętokrzyskim ogłoszony zostanie rokiem pracy socjalnej.
Praca socjalna to promowanie zmian społecznych, które mają zapewnić coraz pełniejszą realizację podstawowych praw człowieka, społecznej sprawiedliwości, oraz warunków życia odpowiadających godności ludzkiej. Aby osiągnąć ten cel, praca socjalna w pierwszym rzędzie budzi świadomość społeczną i wyzwala potencjał solidarności, aktywnej partycypacji, samoorganizacji i samopomocy w społeczeństwie. Praca socjalna jest narzędziem pomocy społecznej, będącej instrumentem polityki socjalnej państwa.

Ustawa o pomocy społecznej wnosi w tym kontekście następujące regulacje:
1. Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej i samorządowej, współpracując w tym zakresie, na zasadzie partnerstwa, z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi
Art. 6 pkt. 12
praca socjalna - działalność zawodową mającą na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi;

Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r., (Dz. U. Nr 115 poz. 728)

Rok pracy socjalnej to rok pracownika socjalnego, który na co dzień wykonuje bardzo ciężką, odpowiedzialną, i jednocześnie niebezpieczną pracę, często z trudnym klientem. Dlatego też pracownik socjalny powinien posiadać szeroką wiedzę dotyczącą problemów społecznych i ich źródeł, rozumieć działania i zachowania grup oraz jednostek w różnych układach społecznych, znać instytucje zajmujące się problematyką społeczną, regulacje prawne i programy pomocowe. Z drugiej strony, musi dysponować konkretnymi umiejętnościami na przykład w zakresie towarzyszenia ludziom w uzyskiwaniu usług i środków w ich społecznościach, inicjowania, popierania i rozwijania różnych form partycypacji, inspirowania samoorganizacji i samopomocy w społecznościach lokalnych, występowania w imieniu innych (albo wspólnie z nimi) na rzecz zmian w lokalnej polityce społecznej.

Pracownik socjalny to zawód, który promuje społeczne zmiany, rozwiązywanie problemów we wzajemnych ludzkich relacjach oraz wzmacnianie i wyzwolenie ludzi dla osiągnięcia przez nich dobrostanu. Istotą pracy socjalnej jest bycie z innymi i stawianie czoła problemom dotykających podopiecznych, podawanie pomocnej dłoni, towarzyszenie w chwilach bezradności i załamań. Nieodzowne są przy tym wielkie zaangażowanie, odpowiedzialność i poświęcenie własnego czasu.

II Cele Kampanii
Celem Kampanii jest:
1. Usprawnienie systemu pomocy społecznej poprzez sformułowanie i wprowadzenie w życie właściwych, nowatorskich rozwiązań w zakresie pracy socjalnej.
2. Wzmocnienie roli pracownika socjalnego.
3. Motywowanie pracowników socjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego do efektywniejszej pracy socjalnej w środowisku.
4. Zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej roli pracownika socjalnego oraz statusu tego zawodu w czasie trwających rządowych prac legislacyjnych nad ustawą o zawodzie pracownika socjalnego oraz pisaniem założeń do nowej ustawy o pomocy społecznej.
5. Integracja działań administracji rządowej, samorządowej, Kościoła, organizacji pozarządowych, oświaty i zdrowia na rzecz pracy socjalnej w środowisku ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

III Spodziewane efekty
Powyższe działania powinny wpłynąć na obniżenie kosztów społecznych (np. zmniejszenie liczby osób umieszczanych w domach pomocy społecznej, dzieci w placówkach opiekuńczo- wychowawczych, zmniejszenie liczby tzw. (roszczeniowych klientów) oraz kosztów ekonomicznych (związanych z dosyć niską aktywizacją ludzi znajdujących się w sytuacjach kryzysowych, co zwiększa ilość środków finansowych, niezbędnych na wypłacane świadczenia), które ponosi pomoc społeczna.

Dodatkowo w wyniku kampanii powinna nastąpić w ramach Zespołów Interdyscyplinarnych- integracja działań przedstawicieli: administracji rządowej i samorządowej, Kościoła, Oświaty, Zdrowia, organizacji pozarządowych, w celu podniesienia jakości pracy socjalnej w województwie świętokrzyskim, przy jednoczesnym wzroście motywacji do pracy pracowników socjalnych. Zakłada się również, iż nastąpi zwiększenie roli pracownika socjalnego w świadomości społecznej.

IV Plan Kampanii
Wymienione cele Wojewoda Świętokrzyski zrealizuje poprzez następujące działania:
Plan działań Kampanii „ Rok 2009 rokiem pracy socjalnej".

Temat działania

Termin
Wzmocnienie nadzoru i kontroli nad realizacją zadań samorządu gminnego i powiatowego w zakresie działania jednostek organizacyjnych pomocy Społecznej
cały rok

Konferencja inauguracyjna
1.Wojewoda Świętokrzyski ogłosi rok 2009 rokiem pracy socjalnej,
2. Ogłoszenie plebiscytu na  pracownika socjalnego roku 2009, konkursu na jednostkę samorządu terytorialnego, która najaktywniej przeciwdziała przemocy w rodzinie oraz konkurs na najlepszego wójta, burmistrza, prezydenta roku 2009- społecznika i przedsiębiorcę, obniżającego koszty społeczne i ekonomiczne w pomocy społecznej, aktywizując tym samym jej klientów.
3. Podpisane Porozumienia w sprawie powołania zespołów interdyscyplinarnych na szczeblu powiatów
13 marca.

Szkolenia dla księży pod kątem pracy socjalnej w środowisku. (idea: włączenia parafii w system wsparcia społecznego, w zespoły interdyscyplinarne ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie).
Cały rok,
Wprowadzenie do programu nauczania w seminarium duchownym dodatkowego zagadnienia: praca socjalna w środowisku.
Cały rok-
Spotkania integrujące stowarzyszenia, organizacje przeciwdziałające przemocy w rodzinie.
Cały rok
Szkolenie Zespołów Interdyscyplinarnych
Cały rok-
Promowanie dobrych praktyk, polegających przede wszystkim na umożliwieniu pracy socjalnej wyłącznie w środowisku, bez nadmiernych obciążeń administracyjnych podczas spotkań
z pracownikami socjalnymi.
Cały rok-

Kampania informacyjna w ramach programu „ Razem Bezpieczniej" dotycząca bloku tematycznego- Przemoc w rodzinie.
Kwiecień- październik.
Szkolenie lekarzy rodzinnych
Cały rok
Zorganizowanie Dnia Pracownika Socjalnego i ogłoszenie wyników plebiscytu na pracownika socjalnego roku 2009, konkursu na jednostkę samorządu terytorialnego, która najaktywniej przeciwdziała przemocy w rodzinie oraz konkursu na wójta roku 2009,  społecznika i przedsiębiorcę.
21 listopada

POROZUMIENIE

Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Biskupi Diecezji: Kieleckiej, Sandomierskiej i Radomskiej, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach, Krajowe Biuro do spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Sąd Okręgowy, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy w Kielcach- Zakład Pedagogiki Społecznej i Pracy Socjalnej, Przewodniczący Konwentu Starostów, deklarują współpracę oraz wyrażają gotowość współdziałania w oparciu o zasadę pomocniczości i partnerstwa z organizacjami pozarządowymi, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi na rzecz aktywizacji mieszkańców Województwa Świętokrzyskiego, umożliwiającej osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać , wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Wojewoda Świętokrzyski uznając pracę socjalną za najważniejsze narzędzie polityki społecznej państwa apeluje o współpracę i współdziałanie wszystkich instytucji i ludzi dobrej woli na rzecz umożliwienia każdej osobie- zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej, życia w warunkach odpowiadających godności człowieka. W tym celu Wojewoda Świętokrzyski rozpoczyna Kampanię: „ Rok 2009 rokiem pracy socjalnej w województwie świętokrzyskim"

Biorąc powyższe pod uwagę, Sygnatariusze Porozumienia ustalają, że:
1. Na szczeblu powiatów niezwłocznie zostaną uruchomione Zespoły Interdyscyplinarne, stanowiące płaszczyznę współpracy profesjonalistów różnych dziedzin na rzecz kompleksowej pomocy w rozwiązywaniu problemów indywidualnych i grupowych w środowisku lokalnym;
2. Podejmowane będą przedsięwzięcia związane z:
• promowaniem idei pracy socjalnej na terenie województwa
• prowadzeniem działalności informacyjnej i edukacyjnej, w tym pomoc w organizowaniu szkoleń w zakresie pracy socjalnej, pobudzania aktywności zawodowej, umiejętności pokonywania sytuacji kryzysowych czy walki za stresem i społeczną biernością,
• aktywizowaniem społeczności lokalnej na rzecz rozwiązywania trudnych problemów społecznych oraz wspierania rodzin dysfunkcyjnych,
• inicjowaniem działań zapobiegających narastaniu problemów społecznych
3. Konsultowane będą projekty przepisów prawa powszechnie obowiązującego w zakresie pomocy społecznej w celu doskonalenia obecnie obowiązujących i zniwelowania luk oraz niedoskonałości legislacyjnych;
4. Upowszechniane będą „dobre praktyki" w dziedzinie pracy socjalnej.
5. Nad realizacją porozumienia czuwał będzie Wojewódzki Zespół interdyscyplinarny złożony z przedstawicieli Sygnatariuszy do spraw Kampanii „Rok 2009 rokiem pracy socjalnej w województwie świętokrzyskim".

Sygnatariusze niniejszego Porozumienia przyjmują, że podejmowane działania będą długoterminowe, natomiast Kampania ma charakter otwarty, co oznacza prawo przystępowania do niej wszystkich podmiotów instytucjonalnych zarówno państwowych, samorządowych jak i społecznych a nawet osób prywatnych, akceptujących jej cele i gotowych aktywnie uczestniczyć na rzecz wspierania osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

 

Rok pracy socjalnej - ulotka (plik pdf)

Regulamin konkursu wojewody świętokrzyskiego na jednostkę samorządu, która najaktywniej przeciwdziała przemocy w rodzinie

Regulamin konkursu wojewody świętokrzyskiego na prezydenta/burmistrza/wójta roku 2009 – aktywnego samorządowca w zakresie polityki społecznej

Regulamin plebiscytu na pracownika socjalnego roku 2009

Plebiscyt na pracownika socjalnego - kupon (plik pdf)

Rok pracy socjalnej - spot Polskiego Radia Kielce